Pojęcie akcjonariusz nie powinno już nikogo zaskakiwać. Zagadnienie to szczegółowo omówiliśmy w jednym z artykułów [link] na naszym blogu. Jednak oprócz samej definicji słowa oraz roli akcjonariusza, wyróżnia się również jego rodzaje.
Jakie są dwa rodzaje akcjonariuszy?
Jeden wspólnik/akcjonariusz, który posiada i kontroluje ponad 50% pozostających w obrocie udziałów/akcji spółki, jest znany jako wspólnik/akcjonariusz większościowy, podczas gdy Ci, którzy posiadają mniej niż 50% udziałów/akcji spółki, są klasyfikowani jako wspólnicy/akcjonariusze mniejszościowi.
Jeśli spółka ma w swoich szeregach akcjonariuszy większościowych, kontrolują Oni ponad połowę głosów w spółce. Mają znaczną możliwość wpływania na kluczowe decyzje operacyjne, w tym na wymianę członków zarządu i kadry kierowniczej wyższego szczebla.
Akcjonariusze zwykli i uprzywilejowani
Wiele spółek emituje dwa rodzaje akcji: zwykłe i uprzywilejowane. Zdecydowana większość wspólników/akcjonariuszy to posiadacze akcji zwykłych. Przede wszystkim dlatego, że akcje zwykłe są tańsze. Za to dywidendy wypłacane posiadaczom akcji uprzywilejowanych mogą być wyższe niż dywidendy wypłacane posiadaczom akcji zwykłych.
Jakie są kluczowe prawa wspólników/akcjonariuszy?
Rynek inwestycji w akcje wymaga wcześniejszego przygotowania. Nie tylko po to, aby osiągnąć zysk, ale również po to, aby komfortowo i sprawnie się po nim poruszać. Dlatego właśnie przygotowaliśmy kurs inwestowania w akcje Akcje, w którym znajdziecie informacje o tym, czym różni się inwestowanie aktywne od pasywnego, jak podjąć decyzję o zakupie akcji, jak rozliczać zyski z inwestycji w akcje i wiele, wiele więcej!
*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej
Dodaj komentarz