Inwestowanie w akcje

Inwestowanie w akcje

Inwestowanie jest możliwe nawet wtedy, gdy zaczynasz z niewielką sumą pieniędzy. Jednak jest to bardziej skomplikowane niż wybór odpowiedniej inwestycji (co samo w sobie jest wystarczająco trudne). Musisz być świadomy ograniczeń, które napotkasz jako nowy inwestor.
Kiedy inwestujesz w akcje, kupujesz udziały w spółce. Są one w zasadzie kawałkiem własności w firmie, która może przynieść zyski, jeśli oczywiście odniesie sukces. Ale zanim zaczniesz inwestować w akcje, musisz się wiele dowiedzieć.

Jak rozpocząć przygodę z inwestowaniem?

1.Zadecyduj o sposobie inwestowania
Podejście „kup i przetrzymuj” jest dla tych inwestorów, którym bardziej odpowiada podejście długoterminowe. Przeprowadzają oni badania fundamentalne na temat przeszłych i obecnych zysków spółki, patrzą na perspektywy branży i czytają komentarze ekspertów na temat akcji. Celem jest znalezienie i zainwestowanie w akcje wysokiej jakości, które zapewnią zwrot lub dywidendę w długim terminie.
Trader, jest bardziej skoncentrowany na dziennych wahaniach cen akcji. Często przyjmuje bardziej techniczne podejście, patrząc na wykresy i statystyki. Celem jest szybkie kupno po niskich i sprzedaż po wyższych cenach, aby osiągnąć zysk.

Te dwa ogólne podejścia są tylko najprostszym sposobem na pokazanie tego, jak akcje mogą być wykorzystywane jako inwestycja długoterminowa lub krótkoterminowe narzędzie spekulacyjne. To, w jaki sposób zdecydujesz się inwestować i handlować akcjami, powinno zależeć od Twoich celów i tolerancji na ryzyko.

2.Określ swój budżet
Po ustaleniu solidnych celów, nadszedł czas, aby przejrzeć swój budżet. Oto kilka rzeczy do rozważenia:

  • obecny dochód po opodatkowaniu – informacja o tym, ile pieniędzy masz do dyspozycji po opodatkowaniu, pomoże Ci stworzyć realistyczny budżet.

  • Twoje wydatki – jak duże są Twoje miesięczne wydatki? Czy możliwe jest zredukowanie lub obcięcie niektórych wydatków?

  • ogólne zadłużenie – przeanalizuj swoje miesięczne płatności i porównaj je z tym, co zarabiasz.

  • wartość netto – stanowi ona sumę aktywów minus pasywa. Ta liczba pozwoli na uzyskanie szerszego obrazu Twoich zdolności finansowych.

  • tolerancja ryzyka – jak duże ryzyko jesteś w stanie podejmować? Obliczenie go da Ci obraz tego, na jaką stratę możesz sobie pozwolić.

  • czas – jest to klucz do zaplanowania swoich finansów, aby upewnić się, że nadążasz za tym, kiedy i jak inwestować, nie zakłócając swojego budżetu.

3.Zapoznaj się z różnymi akcjami
Teraz nadszedł czas, aby zacząć sprawdzić, w co właściwie można inwestować. Akcje są dobrą opcją do rozważenia, jeśli chcesz inwestować w konkretne firmy. Należy tylko pamiętać, żeby przyjrzeć się samej firmie i jej wynikom w czasie!

Przed rozpoczęciem danej inwestycji w akcje, zaleca się założenie rachunku inwestycyjnego. Służy on do przechowywania i obracania papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Taki rachunek można otworzyć w wybranym przez siebie domu maklerskim lub w banku. Większość banków oferuje taką usługę dla swoich klientów. Ważne jest, aby dom maklerski posiadał licencję Komisji Nadzoru Finansowego. W Polsce istnieje około 50 biur maklerskich z taką licencją. Dom maklerski i bank mogą być pośrednikami pomiędzy akcjonariuszem a giełdą, na której dokonuje się zakupu papierów wartościowych. Główną giełdą w Polsce jest Giełda Papierów Wartościowych.

Po założeniu rachunku inwestycyjnego zaleca się wpłacić na niego kwotę, którą chcemy zainwestować. Warto pamiętać, żeby nie inwestować kwoty, której utrata mogłaby wpływać negatywnie na stan naszych finansów oraz samopoczucia.

4.Zakup akcje
Aby kupić akcje, należy złożyć zlecenie przez dom maklerski lub z poziomu Twojego rachunku. Każdy dom maklerski ma swój system przyjmowania zleceń. Większość oferuje już aplikacje lub własne strony internetowe. Na początek wystarczy wiedzieć, że istnieją dwa zasadnicze rodzaje zleceń: zlecenia kupna i zlecenia sprzedaży. W ramach tego pierwszego, oferujemy gotówkę w zamian za akcje, a w zleceniach sprzedaży, oferujemy akcje w zamian za gotówkę.

Środki na rachunku maklerskim jakie uda Ci się zarobić na inwestycjach można w każdej chwili wypłacić. Zazwyczaj wypłata odbywa się poprzez przelew na określone przez właściciela konto bankowe.

5.Zarządzaj swoim portfolio
Teraz nadszedł czas, aby zacząć zarządzać swoim portfelem. Oznacza to kupowanie na przykład akcji, ETF-ów lub funduszy indeksowych. To jest ten moment, w którym Twoje pieniądze są faktycznie zainwestowane. Można dywersyfikować swój portfel poprzez inwestowanie w różne rodzaje instrumentów inwestycyjnych w różnych branżach.
Nauka inwestowania w akcje może być przytłaczająca, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz. Określenie swoich celów i budżetu to pierwsze kroki, jakie należy podjąć. Następnie należy zapoznać się z różnymi narzędziami inwestycyjnymi i wybrać te, które są odpowiednie dla osobistych celów finansowych i tolerancji na ryzyko. Dlatego właśnie przygotowaliśmy kurs, który w przystępny i ciekawy sposób wprowadza do świata inwestycji w akcje!

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × trzy =