Czym są obligacje cz. 1?

Czym są obligacje

Zastanawiasz się w co można inwestować? Możliwości jest wiele a jedną z nich są obligacje. Czym one są i czym się wyróżniają? Wyjaśniamy!

Obligacje – co to takiego?

Obligacja to papier wartościowy, w którym emitent jest dłużnikiem nabywcy obligacji. Inaczej jest to forma pożyczki udzielona emitentowi przez nabywcę. Obligatariusz zarabia na oprocentowaniu udzielonej “pożyczki” w postaci zakupionych obligacji. Co ważne, obligacje reprezentują prawa majątkowe podzielone na określoną liczbę równych jednostek, więc przyznają identyczne uprawnienia inwestorom w danej emisji lub serii obligacji.

Wady obligacji

Obligacje mają kilka wad, które trzeba wziąć pod uwagę. W porównaniu z akcjami, obligacje nie dają ich posiadaczowi praw takich jak udział w zyskach spółki (wypłacanych dywidendach), współwłasność czy też możliwość uczestniczenia w walnych zgromadzeniach.

Rodzaje obligacji

Wyróżnia się różne rodzaje obligacji. Dzieli się je ze względu na rodzaj emitenta (np. obligacje skarbowe, samorządowe czy korporacyjne), wartość nominalną i oprocentowanie obligacji (np. obligacje zerokuponowe), wartość sprzedaży (np. obligacja z premią), czy na opcje dodatkowe (np. obligacje o jednym terminie wykupu) oraz na poziom ryzyka inwestycyjnego (np. obligacje śmieciowe czy zabezpieczone hipotecznie).

Poza tym, obligacje dzieli się ze względu na okres do wykupu. Jak w tym przypadku wygląda ich podział? Zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu: Jakie są podstawowe grupy obligacji?

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − dziesięć =