Na pewno kojarzysz piękne sztabki złota, zachwycające swoim majestatem i wartością. Jednak mówiąc o złocie, warto wspomnieć o jego znaczeniu w naturze – jak się okazuje, jest nam ono bardzo bliskie!
Każdy z nas jest wartościowy
Ciało człowieka to prawdziwy skarb. Dosłownie! Złoto występuje w krwi człowieka, a jego zawartość wynosi około 0,2 miligrama złota. I co ciekawe, nie jest to przypadek.
Złoto odgrywa bardzo ważną rolę w procesie powstawania wielu hormonów i enzymów. Jest to jeden z ultramikroelementów, który działa jak naturalny katalizator. Dodatkowo złoto wykazuje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, przez co często jest wykorzystywane w lecznictwie oraz przemyśle kosmetycznym.
Gdzie znaleźć złoto?
Złoto występuje na wszystkich kontynentach na Ziemi, a jego największe złoża występują na dnie oceanów – mogą one zawierać około 10 mld ton złota. Jednak jego wydobycie nie jest wcale takie proste, a dodatkowo nie do końca się opłaca. Dlatego też korzysta się z jego pokładów na powierzchni, aby zminimalizować koszty związane z całą procedurą. Obecnie najwięcej złota wydobywa się w RPA.
Samorodki też są w cenie
Wydobycie złota to niełatwe przedsięwzięcie. Jednak zdarza się, że złoto samo trafia w ręce szczęśliwców!
Samorodki to bryłki złota, które zostały wygładzone przez wodę i wyrzucone na powierzchnię ziemi. To prawdziwy dar natury, który jest niezwykle cenny. Przekonali się o tym między innymi John Deasona i Richard Oates, którzy znaleźli jeden z największych samorodków – z bryły otrzymano aż 64 gramy czystego złota! Aby jeszcze bardziej zobrazować, jak cenne mogą być samorodki, wspomnijmy też o górniku z Australii, który wydobył bryłkę wartą ponad trzy miliony dolarów australijskich.
Interesuje Cię temat złota? Zapoznaj się z kursem o inwestowaniu w złoto dostępnym na platformie Sztuki inwestycji! Fortuna i Wykres opowiedzą Ci o wszystkim, co musisz wiedzieć.
*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.
Dodaj komentarz