W jakie dzieła sztuki inwestować?

w-jakie-dziela-sztuki-inwestowac

Rynkowe turbulencje skłaniają inwestorów do pozbywania się ryzykownych aktywów i poszukiwania alternatywnych źródeł zysków. Jednym z nich jest lokowanie kapitału w dzieła sztuki. Popularność tego rodzaju inwestycji na polskim rynku rośnie w spektakularnym tempie – 2020 okazał się być kolejnym rokiem z rzędu, gdy domy aukcyjne i galerie osiągnęły najwyższą sprzedaż w historii. 

W jakie dzieła sztuki inwestować, aby osiągnąć wysokie zyski? Czy inwestycje w dzieła młodych artystów są bezpieczne? I jakimi zasadami kierować się przy zakupie prac artystycznych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

W jakie dzieła inwestować mając niewielki kapitał?

Kolekcjonowanie dzieł sztuki często uznaje się za ekstrawagancję i sposób na lokowanie kapitału wyłącznie dla najbogatszych. Tymczasem inwestowanie w prace artystyczne można rozpocząć nawet z niewielkim kapitałem, wynoszącym maksymalnie kilka tysięcy złotych. W jakie dzieła sztuki inwestować posiadając 1000, 5000 lub 10 000 złotych? Odpowiedzią na to pytanie jest malarstwo współczesne – jedna z dziedzin młodej sztuki, tworzonej przez początkujących i nieznanych szerszej publiczności artystów.

Jak wynika z badań portalu Artinfo.pl sztuka młoda i aktualna cieszy się szczególną popularnością wśród gości polskich domów aukcyjnych. Skąd takie zainteresowanie sztuką najnowszą? Początkujących inwestorów na pewno przyciągają stosunkowo niskie ceny młodych dzieł. Ceny wywoławcze obrazów debiutantów wahają się pomiędzy 500 a 1000 złotych. Inwestując w młodą sztukę, musisz jednak wziąć pod uwagę stopień podejmowanego ryzyka. W przypadku młodych artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, trudno ocenić stopę zwrotu z inwestycji, ponieważ nie masz gwarancji, że autor obrazu zyska na popularności. Z drugiej strony nakłady finansowe, jakie ponosisz inwestując w prace artystyczne młodych autorów, są dość niskie. 

Jak zacząć kolekcjonowanie współczesnych dzieł sztuki?

Młode i aktualne dzieła to doskonała dziedzina sztuki dla początkujących inwestorów – ceny obrazów, szkiców i fotografii debiutujących artystów są bardzo atrakcyjne, dlatego w ich posiadanie może wejść praktycznie każdy kolekcjoner. Pamiętaj jednak, że potencjał inwestycyjny młodych artystów jest nieprzewidywalny, dlatego decydując się na zakup ich dzieł, kieruj się poniższymi zasadami:

  • wybierając obrazy, kieruj się własnym gustem – w końcu praca musi znaleźć miejsce w Twoim domu (z reguły dzieła młodych artystów zyskują na wartości po kilku latach);

  • odwiedzaj pokazy dyplomowe – najlepszym miejscem do zapoznania się ze stylem oraz trendami młodych, wschodzących artystów są pokazy prac dyplomowych organizowane przez akademie sztuki;

  • zostań stałym bywalcem galerii sztuki – jeśli chcesz inwestować w dzieła sztuki, musisz lepiej poznać artystów, których prace Cię zainteresowały;

  • bierz udział w aukcjach – jeśli to możliwe, staraj się brać udział w aukcjach. Dom aukcyjny czy galeria sztuki to najlepsze miejsca do zapoznania się z cenami prac artystycznych;

  • czytaj branżowe czasopisma (również online) – pisma na temat rynku dzieł sztuki to doskonałe narzędzie dla każdego początkującego kolekcjonera. Dzięki nim dowiesz się, jakie są aktualne trendy na rynku, jacy artyści uchodzą za wschodzące gwiazdy i w jakie dzieła sztuki warto inwestować;

  • buduj kolekcję – pamiętaj, że pojedyncze dzieła zawsze będą warte mniej niż całe kolekcje. Dlatego jeśli zainteresowały Cię prace jakiegoś artysty, postaraj się kolekcjonować jego dzieła, a po pewnym czasie zyskasz pokaźny i wartościowy zbiór.

A może dzieła sztuki autorstwa znanych artystów?

W ostatnich latach inwestycje w dzieła sztuki znanych twórców zyskały na popularności. Szczególnie w czasach kryzysu, z jakim obecnie zmaga się światowa gospodarka, inwestorzy doceniają wszelkiego rodzaju inwestycje alternatywne – w tym polski rynek dzieł sztuki. Kolekcjonowanie prac artystycznych to dość bezpieczna i stabilna lokata kapitału. Inwestorzy dysponujący środkami finansowymi rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych, mogą zakupić prace uznanych artystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Zysk ze sprzedaży dzieł znanych twórców może być liczony w tysiącach, a nawet setkach tysięcy złotych. W Polsce szczególną popularnością cieszą się prace z okresu Młodej Polski oraz okresu powojennego – dzieła przedstawicieli tych epok osiągają rekordowe ceny na licytacjach.

Dzieła sztuki – długoterminowa lokata kapitału

Niezależnie od tego, w jakie dzieła sztuki postanowisz zainwestować, musisz wiedzieć, że z reguły są to inwestycje długoterminowe. Inwestowanie w sztukę wymaga ogromnej cierpliwości, ponieważ zyski z tego rodzaju lokaty przychodzą po kilku, a nawet kilkunastu latach. Ile dokładnie należy wstrzymać się ze sprzedażą posiadanej pracy? Niestety nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie – inaczej wygląda sytuacja, gdy kupujesz obraz znanego artysty, a inaczej, gdy decydujesz się na dzieło wschodzącego twórcy. Pewne jest za to, że wartość każdego obrazu, fotografii czy rzeźby będzie historycznie rosnąć. Jedyne co musisz zrobić, to uzbroić się w cierpliwość i czekać na właściwego odbiorcę. 

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestwienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × trzy =