Co to są diamenty inwestycyjne

co-to-sa-diamenty-inwestycyjne

Szukasz sposobu na długoterminowe ulokowanie kapitału? Jedną z propozycji inwestycyjnych w dłuższej perspektywie czasowej są diamenty inwestycyjne. Ich twardość, niepowtarzalny wygląd oraz rzadkość sprawiają, że naturalne kamienie przyciągają wielu inwestorów. Od kilkudziesięciu lat wartość rynku diamentów stale rośnie, a najbardziej wartościowe kamienie osiągają zawrotne ceny. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju inwestycji? Zapraszamy Cię do lektury dzisiejszego wpisu.

Czym są diamenty inwestycyjne?

Diamenty to minerały najrzadziej występujące w przyrodzie, które doskonale znamy z wyrobów jubilerskich oraz przemysłowych. Ich nazwa pochodzi z języka starogreckiego i oznacza „niezniszczalny”, nawiązując w ten sposób do wyjątkowej twardości kamieni (diamenty są najtwardszą, znaną człowiekowi substancją).

Czym zatem są diamenty inwestycyjne? To sformułowanie czysto marketingowe, którym określa się oszlifowane, naturalne diamenty najwyższej jakości. Wyjątkowa trwałość, olśniewający wygląd oraz fakt, że naturalne złoża tych kamieni są bliskie wyczerpania sprawiają, że diamenty cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów poszukujących alternatywnych metod lokowania kapitału.

Co wpływa na wartość diamentów inwestycyjnych?

Wartość diamentów inwestycyjnych jest warunkowana przez wiele czynników. Najważniejszym z nich jest kolor kamieni – najwyższą wartością cieszą się diamenty bezbarwne, które uchodzą za najrzadziej spotykane. Im większe nasycenie żółtą barwą, tym niższa jest cena diamentu.

Ważnym parametrem w przypadku kamieni szlachetnych jest również ich kształt. Ogromną popularnością wśród kolekcjonerów cieszą się diamenty o szlifie okrągłym, brylantowym – stąd swoją nazwę wzięły brylanty. Wpływ na cenę diamentów inwestycyjnych ma również ich waga, którą wyraża się w karatach (ct). Przyjmuje się, że diament inwestycyjny powinien posiadać masę minimum 1 ct, czyli 0,2 gram. Co ważne, jeden diament o masie 1 ct jest wart znacznie więcej niż dwa diamenty o masie 0,5 karata.

Czy warto zdecydować się na diamenty inwestycyjne?

Rynek diamentów inwestycyjnych cechuje się znaczną stabilnością, dlatego zakup kamieni jest dobrym pomysłem na długoterminowe ulokowanie kapitału. Diamenty i inne kamienie szlachetne są dość odporne na kryzysy walutowe i finansowe. Co więcej, ceny najlepszych diamentów inwestycyjnych systematycznie rosną – wynika to m.in. z malejącej podaży kamieni naturalnych.

Zaletą diamentów inwestycyjnych jest również międzynarodowy zasięg tego rodzaju inwestycji. Oznacza to, że diament zakupiony w Polsce, możesz sprzedać w dowolnym miejscu na świecie. Ze względów na niewielkie rozmiary, kamienie szlachetne są wyjątkowo łatwe w przechowywaniu i transporcie, dlatego możliwa jest też ich sprzedaż za pośrednictwem aukcji internetowych.

Jak inwestować w diamenty?

Decydując się na zakup diamentów inwestycyjnych, należy pamiętać, że ich wartość wzrośnie dopiero w długim horyzoncie czasowym. Na pokaźny zysk z inwestycji możesz poczekać kilka, a nawet kilkanaście lat. Dlatego jeśli interesują Cię inwestycje krótkoterminowe, lepiej zdecyduj się na inne działania. 

W przypadku inwestycji w diamenty bardzo istotną kwestią jest wybór dostawcy kamieni. Diamenty inwestycyjne zawsze kupuj u sprawdzonych i renomowanych hurtowników, którzy oferują certyfikowane kamienie szlachetne, najwyższej jakości. Dzięki certyfikatowi, który określa parametry minerału, znacznie łatwiej będzie Ci go odsprzedać. Wybierając rzetelnego sprzedawcę masz też pewność, że kupiony kamień jest wart swojej ceny. Profesjonalne hurtownie dają gwarancję autentyczności diamentów inwestycyjnych.

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestwienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − trzy =