Obligacje reprezentują długi emitentów, takich jak przedsiębiorstwa lub rządu. Długi te są sprzedawane inwestorom w mniejszych jednostkach. Na przykład, emisja długu o wartości 1 miliona jednostek walutowych może być rozdzielona na tysiąc obligacji o wartości 1 000 tych jednostek. Ogólnie rzecz biorąc, obligacje są uważane za bardziej konserwatywne inwestycje niż akcje i są bardziej uprzywilejowane, jeśli emitent ogłosi upadłość. Obligacje płacą zazwyczaj regularne odsetki inwestorom.
Definicja obligacji
Kiedy kupujesz akcje, kupujesz mikroskopijny udział w spółce. Jest ona Twoja, więc masz prawo do dywidendy w przypadku wypracowanego i wypłacanego zysku. Z kolei obligacja jest rodzajem pożyczki. Kiedy firma potrzebuje funduszy z różnych powodów, może wyemitować obligacje, które są formą pożyczki, jako kapitał dłużny. Emitent proponuje określone odsetki (zwane kuponami) na określony czas powierzonego kapitału. Kiedy ten czas się skończy, emitent (korporacja czy rząd) spłaca obligację w całości.
Istnieje wiele rodzajów obligacji, w tym obligacje rządowe, korporacyjne, komunalne i hipoteczne. Obligacje rządowe są uważane za jedne z najbezpieczniejszych, podczas gdy niektóre obligacje korporacyjne są określane za najbardziej ryzykowne spośród powszechnie znanych ich rodzajów.
• Obligacje komunalne – emitentem są miasta lub gminy, a pozyskany kapitał służy na finansowanie inwestycji użyteczności publicznej.
• Obligacje przedsiębiorstw – emitentem są firmy, a pozyskany kapitał wykorzystywany jest na inwestycje w rozwój podmiotu, który jest emitentem.
Obligacje mają również określony okres wykupu, którym jest liczba lat. Emitent w ciągu tego czasu, zobowiązuje się wywiązywać z obowiązków, jakie nakłada na niego obligacja. Data wykupu oznacza termin, kiedy dług przestanie istnieć, gdyż emitent ją wykupi.
Obligacje z okresem wykupu:
• do 1 roku – nazywa się obligacjami krótkoterminowymi,
• od 1 do 5 lat – nazywa się obligacjami średnioterminowymi,
• powyżej 5 lat – nazywa się obligacjami długoterminowymi,
• obligacje wieczyste, zwane konsolami, nie są wykupywane, a ich posiadacz otrzymuje nieskończony strumień odsetek, zwany rentą wieczystą.
Ryzyko związane z obligacjami
Dla inwestorów największym ryzykiem jest ryzyko kredytowe i ryzyko stopy procentowej. Ponieważ obligacje są długiem, jeśli emitent go nie spłaci, można mieć problem z odzyskaniem kapitału. W związku z tym, im bardziej ryzykowny jest emitent, tym wyższego oprocentowania zażąda inwestor od powierzonego kapitału. Ponadto, ceny obligacji notowanych na Catalyst zmieniają się w zależności od stóp procentowych. W przypadku wzrostu stóp procentowych, ceny obligacji spadają a rosną ich rentowności. W przypadku spadku stóp procentowych, ceny obligacji rosną i spada ich rentowność.
Większość inwestorów posiada przynajmniej niewielką część swojego portfela inwestycyjnego w rozwiązaniach o stałym dochodzie, takich jak obligacje. Jest to jednak temat, który wymaga głębszego rozeznania. Jeśli chcesz dowiedzieć się o sposobach kupowania obligacji, zachęcamy do zapoznania się z naszym kolejnym artykułem.
Obligacje to interesujący sposób inwestowania, ponieważ reprezentują długi emitentów, takich jak przedsiębiorstwa lub rządy. Warto dywersyfikować swoje inwestycje, podobnie jak warto przeglądać avon katalog 2025, aby znaleźć najlepsze oferty i nowości!