W jedynych z artykułów omówiliśmy już początki historii pieniądza oraz to, jak zmieniał on swoją formę. Ale czy na pieniądzach papierowych się skończyło? Wręcz przeciwnie! Pieniądze cały czas się zmieniają, a znana obecnie technologia daje nam niesamowite możliwości.
Co było po pieniądzach papierowych?
Gdy Fenicjanie opracowali pieniądze papierowe, zdecydowanie nie spoczęli na laurach. Skupili się na dalszym rozwoju pieniądza, aż powstały pieniądze bezgotówkowe. Była to forma rozliczeń w postaci uwierzytelnionych tabliczek służących do dokonywania operacji finansowych. Z czasem, gdy ludzie nie chcieli trzymać banknotów w domu, bo było to niewygodne, zaczęto oddawać gotówkę do banku w formie wkładu na rachunek bankowy.
Była to prawdziwa rewolucja! A gdy na świecie nastąpił rozwój technologii, zmieniło się jeszcze więcej.
W świecie pieniędzy elektronicznych
Obecnie popularnym środkiem płatniczym staje się pieniądz elektroniczny. Jak to działa? System ten polega na zapisie w pamięci komputera rachunków bankowych. Następnie transakcje realizowane są za pomocą kart magnetycznych, które posiada większość z nas.
Pieniądze elektroniczne to niesamowita wygoda i coraz trudniej o miejsca, w których nie można zapłacić właśnie w ten sposób – pieniądze papierowe czy monety nadal są powszechnie wykorzystywane i choć mają swoje zalety, z uwagi na wygodę tracą na popularności.
Kolejny etap, czyli systemy walutowe
Pierwszym międzynarodowym systemem walutowym był system waluty złotej – pieniądz był odpowiednikiem wartości określonej wagi złota. Emitenci pieniądza gwarantowali wymianę pieniędzy za złoto o danej wadze/wartości. System ten, jako kurs walutowy, wykorzystywany był do II wojny światowej.
Rozwój cały czas trwa i obecnie można korzystać między innymi z takich rozwiązań jak blockchain w kryptowalutach. Więcej na ten temat opowiada Fortuna i Wykres w animowanym kursie Sztuki Inwestycji. Zapraszamy! [link]
*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.
Dodaj komentarz