Kim jest akcjonariusz?

AKCJONARIUSZ

Definicja akcjonariusza

Akcjonariusz, zwany również udziałowcem, to osoba, firma lub instytucja, posiadająca co najmniej jedną akcję spółki. Ponieważ akcjonariusze są w istocie właścicielami firmy, czerpią oni korzyści z jej wyników. Korzyści te przybierają formę wzrostu wartości akcji lub zysków finansowych wypłacanych w formie dywidendy. I odwrotnie, kiedy spółka traci, cena akcji zazwyczaj spada, co może spowodować, że akcjonariusz straci pieniądze lub ucierpi na spadku wartości portfela.
Akcjonariusze są też uprawnieni do podziału środków, które pozostały po ewentualnej likwidacji spółki. Jednak to wierzyciele, obligatariusze i uprzywilejowani posiadacze akcji mają pierwszeństwo przed zwykłymi posiadaczami akcji

Funkcjonowanie akcjonariusza

Pojedynczy akcjonariusz, który posiada i kontroluje ponad 50% pozostających w obrocie akcji spółki, jest znany jako akcjonariusz większościowy, podczas gdy Ci, którzy posiadają mniej niż 50% akcji spółki, są klasyfikowani jako akcjonariusze mniejszościowi.
W wielu przypadkach udziałowcami większościowymi są założyciele firmy. W każdym z tych przypadków, kontrolując ponad połowę głosów w spółce, wspólnicy/akcjonariusze większościowi dysponują znaczną siłą, która pozwala im wpływać na kluczowe decyzje operacyjne. Są nimi wymiana członków zarządu i kadry kierowniczej wyższego szczebla, takiej jak dyrektorzy generalni.
Ponadto, w przeciwieństwie do właścicieli firm jednoosobowych lub spółek osobowych, wspólnicy spółek akcyjnych nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za długi i inne zobowiązania finansowe spółki. Dlatego też, jeśli firma staje się niewypłacalna, jej wierzyciele nie mogą zająć majątku osobistego udziałowca. Jednak w przypadku bankructwa, udziałowcy mogą stracić nawet całą kwotę inwestycji.

Prawa akcjonariuszy

Zgodnie ze statutem i regulaminem korporacji, udziałowcom tradycyjnie przysługują następujące prawa:

  • prawo do wglądu w księgi i rejestry firmy;

  • prawo do pozwania spółki za niewłaściwe działania jej dyrektorów i/lub członków zarządu;

  • prawo do głosowania w kluczowych sprawach korporacyjnych, takich jak mianowanie dyrektorów zarządu i decydowanie o tym, czy dać zielone światło potencjalnym fuzjom;

  • prawo do otrzymywania dywidendy;

  • prawo do uczestniczenia w corocznych zgromadzeniach;

  • prawo do głosowania w kluczowych sprawach przez pełnomocnika, za pośrednictwem kart do głosowania wysyłanych pocztą lub platform do głosowania online, jeśli nie są w stanie osobiście uczestniczyć w spotkaniach głosujących;

  • prawo do żądania proporcjonalnego podziału zysków w przypadku likwidacji aktywów spółki.

Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie zapoznaj się też z artykułem o rodzajach akcjonariuszy,który pojawi się już niedługo.

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 1 =