5 wad inwestowania w obligacje

5 wad inwestowania w obligacje

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z inwestycjami często zapominają, że ma to nie tylko zalety, ale też wady. Inwestowanie w obligacje kusi wizją zbudowania poduszki finansowej, a także pomnażaniem kapitału, jednak nie zawsze jest to takie proste. O jakich minusach trzeba więc pamiętać? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

O co chodzi z inwestowaniem w obligacje?

Obligacje należy definiować jako dokumenty dłużne. Obrót papierami wartościowymi polega na ich zakupie, a tym samym na zadłużeniu się emitenta obligacji u obligatariusza. Inwestować można między innymi w obligacje skarbowe, korporacyjne i komunalne.

Inwestowanie w obligacje – więcej wad czy zalet?

Jeśli interesują Cię zalety inwestowania w obligacje, koniecznie zapoznaj się opublikowanym na naszym blogu artykułem: Inwestowanie w obligacje – 5 zalet inwestycji w obligacje. [link] Znajdziesz tam wiele cennych informacji!

Natomiast w tym tekście skupimy się na ciemnej stronie tego rodzaju inwestycji. To, o czym trzeba wspomnieć na samym początku, to ryzyko kredytowe. Może się ono pojawić, ponieważ istnieje możliwość, że emitent stanie się niewypłacalny. Efekt? Przewidywany zysk okaże się niższy lub nastąpi całkowita utrata środków. Zagrożeniem jest także inflacja, której wzrost może znacząco wpłynąć na inwestycje – obligacje często są wieloletnimi inwestycjami, przez co zmiana siły nabywczej pieniądza w czasie jest realnym zagrożeniem.

Pamiętaj, że inwestowanie w obligacje nie zapewni Ci natychmiastowego zysku. Jest to długotrwały proces, a aby uzyskać większą stopę zwrotu z inwestycji w obligacje skarbowe, trzeba wykupić obligacje długoterminowe. Najdłuższy okres inwestycji w obligacje skarbowe to aż 12 lat! Dodatkowo rynek oferuje wiele lokat, które zapewniają zdecydowanie lepsze oprocentowanie niż obligacje skarbowe – jeśli więc interesuje Cię szybki zysk, być może powinieneś rozważyć również inne rodzaje inwestycji?

Ostatnią wadą jest niska stopa zwrotu, która występuje przy inwestowaniu w obligacje skarbowe.

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestwienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − jedenaście =