Ciekawostki o obligacjach, czyli jak to jest w Polsce?

Ciekawostki o obligacjach, czyli jak to jest w Polsce

Świat inwestycji wielu osobom kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi czy Azją. Jednak Polska również ma swój rynek Co więcej, na terenie naszego kraju działo się w temacie obligacji bardzo wiele! Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat obligacji, o których z pewnością nie mieliście pojęcia!

Stanisław August i obligacje – od tego się zaczęło!

Jak wspomnimy w drugim artykule z tej serii, pierwsze obligacje na świecie były wyemitowane około 2 400 lat w Mezopotamii. Upłynęło trochę czasu zanim obligacje dotarły na tereny polskie, ale gdy w końcu to się stało, okazały się one być rewolucyjnym rozwiązaniem.

Pierwsza wzmianka o obligacjach w Polsce sięga roku 1782. Od tego czasu minęło już 239 lat. Ten historyczny moment jest związany z pożyczką jaką to udzielono królowi Stanisławowi Augustowi przez amsterdamskiego bankiera Quiryna Willema van Hoorna – w wysokości 1 miliona guldenów holenderskich. Co ciekawe, waluta ta obowiązywała aż do 2020 roku! Pożyczka została przyznana królowi na 5 lat, a jej oprocentowanie wynosiło 5%.

Tarcza antykryzysowa i rekord Polski

Przenosimy się z Polski Stanisława Augusta prosto do obecnych czasów i 2020 roku. W związku z sytuacją w kraju i na świecie, w maju 2020 roku, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) w ramach programu emisji, wyemitował obligacje o łącznej wartości do 100 mld zł. Zostały one wyemitowane, żeby pokryć koszty tarczy antykryzysowej. Była to najwyższa kwota emisji obligacji skarbowych w historii Polski!

Przytaczając ciekawostki związane z Polską, warto też wspomnieć, że najczęściej wyszukiwanym hasłem dotyczącym obligacji w Polsce (według Google Trends) jest fraza “obligacje skarbowe”!

Więcej na temat ciekawostek ze świata inwestycji przeczytasz w innych artykułach na blogu. Zachęcamy też do zapoznania się z kursami, które prowadzi Fortuna i Wykres!

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + trzynaście =