Co to są inwestycje alternatywne?

co-to-sa-inwestycje-alternatywne

Kryzys związany z pandemią COVID-19 wywołał w ostatnich miesiącach niemałe zamieszanie na rynkach finansowych. Rekordowo niskie stopy zwrotu oraz wzrost ryzyka inwestycyjnego na rynkach akcji i obligacji skłoniły inwestorów do poszukiwania innych niż tradycyjne form inwestowania. Obecnie obserwujemy wzrost popytu na inwestycje alternatywne, więc warto wiedzieć, czym zatem są aktywa alternatywne i dlaczego warto przyjrzeć się im bliżej.

Inwestycje alternatywne – definicja

Co kryje się pod pojęciem inwestycji alternatywnych? To bardzo szeroki wachlarz produktów, który obejmuje m.in.: dzieła sztuki, metale szlachetne, markowe trunki, stare samochody czy pamiątki po znanych osobistościach. Inwestycje alternatywne to rodzaj inwestycji, który nie polega na inwestowaniu na giełdzie papierów wartościowych czy rynku walut. W związku z tym, cechuje je większa odporność na spekulacje (w porównaniu do inwestycji tradycyjnych) oraz to, że wahania na rynkach alternatywnych są mniejsze niż w przypadku inwestowania na giełdzie.

Zalety inwestycji alternatywnych

Podstawową zaletą wszystkich inwestycji alternatywnych jest możliwość realizacji różnych celów, w zależności od obecnych potrzeb osoby inwestującej. Ale to niejedyne zalety inwestycji alternatywnych, a do najważniejszych możemy zaliczyć również:

  • możliwość długoterminowego lokowania kapitału – inwestycje alternatywne powinny być traktowane, jako inwestycje długoletnie, ponieważ zazwyczaj ich wartość rośnie wraz z wiekiem;

  • wysoką różnorodność – spektrum dostępnych inwestycji alternatywnych jest tak szerokie, że umożliwia inwestowanie zarówno małych, jak i dużych środków;

  • możliwość czerpania przychodów z własnego hobby – wielu inwestorów decyduje się na zakup inwestycji alternatywnych ze względu na swoją pasję związaną ze np. ze sztuką lub motoryzacją.

Podstawowe rodzaje inwestycji alternatywnych

Rodzajów inwestycji alternatywnych jest tak wiele, że nie sposób omówić wszystkie w jednym artykule. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się alkohole, przede wszystkim wina i whisky. Aby móc obserwować rynek tych pierwszych, powstał nawet specjalny indeks londyńskiej giełdy win Liv-ex. Do popularnych form inwestycji alternatywnych należą również: zabytkowe samochody, diamenty i kamienie szlachetne, dzieła sztuki oraz zegarki.

Niezależnie od tego, w którym rodzaju aktywów ulokujemy nasz kapitał, pamiętajmy, że każda inwestycja alternatywna wymaga fachowej wiedzy oraz zachowania ostrożności.

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestwienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =