Jak kupować obligacje?

Jak kupować obligacje (1)

Inwestowanie w obligacje to jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Coraz więcej inwestorów pochyla się ku tej możliwości. Jak jednak wygląda zakup obligacji? Gdzie można to zrobić i na czym ten zakup polega?

Gdzie kupuje się obligacje?

Każdy, kto chce zakupić obligacje może to zrobić indywidualnie na rynku pierwotnym u emitentów i wtórnym. Miejscem zakupu obligacji może być system Catalyst, Punkt Sprzedaży Obligacji (na przykład wyznaczone oddziały PKO Banku Polskiego), Punkty Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP, strona www lub konto Inteligo.

Obligacje korporacyjne, komunalne oraz samorządowe, jak wspomniano, można kupować na wtórnym rynku obligacji, Catalyst. Catalyst jest systemem autoryzacji i obrotu instrumentami finansowymi. Jest on prowadzony na platformach transakcyjnych Giełdy Papierów Wartościowych – dla klientów detalicznych. Dla klientów hurtowych sprzedaż dostępna jest na BondSpot, która jest spółką akcyjną prowadząca polski rynek pozagiełdowy.

Wiele wyspecjalizowanych domów maklerskich przy dystrybucji obligacji wymaga wysokich minimalnych depozytów początkowych. Mogą również istnieć opłaty za prowadzenie konta. I oczywiście, prowizje od transakcji. Prowizja brokera może się różnić w zależności od ilości i rodzaju zakupionych obligacji. Aby określić koszty przed zakupem, sprawdź ostatnie notowania.

Jak kupić obligacje rządowe?

Zakup obligacji rządowych działa nieco inaczej niż zakup obligacji korporacyjnych lub komunalnych. Wiele instytucji finansowych oferuje swoim klientom usługi, które pozwalają im na zakup obligacji rządowych za pośrednictwem ich zwykłych rachunków inwestycyjnych. Jeżeli usługa ta nie jest dostępna w wybranym banku lub biurze maklerskim, istnieje możliwość zakupu tych papierów wartościowych bezpośrednio od rządu.

Jak każdy rodzaj inwestycji, kupowanie obligacji wymaga od inwestora zapoznania się z zasadami zakupu i sprzedaży, trendami oraz schematami działania. Czy warto kupować obligacje? Na to pytanie, należy odpowiedzieć sobie indywidualnie. A my życzymy powodzenia na dalszej ścieżce inwestycji!

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 7 =