Na czym polega dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Na czym polega dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Ogromne zyski przy minimalnym ryzyku to marzenie każdego inwestora. Czy jest to realne? Z pomocą przychodzi dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, która swoimi założeniami kusi wiele osób aktywnych na rynku inwestycyjnym.

Co to jest portfel inwestycyjny?

Portfel inwestycyjny to zbiór finansowych i realnych aktywów, które są formą lokowania majątku. W przypadku zbioru finansowego, aktywa mogą przyjąć formę akcji i obligacji, a przy realnych aktywach – na przykład nieruchomości.

Charakterystyka dywersyfikacji portfela

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to forma strategii inwestycyjnej, polegająca na wybraniu zróżnicowanych aktywów inwestycyjnych w celu zminimalizowania ryzyka inwestycyjnego i maksymalizacji uzyskiwanych zysków.

Otóż aktywa, na które dzieli się kapitał inwestycyjny, powinny mieć zróżnicowany stopień ryzyka. Wówczas, jeśli jeden z wyborów przyniesie straty, pozostaje szansa, że z tytułu innych będzie wygenerowany zysk. Ważne, aby bilans wszystkich inwestycji był dodatni.

Wady i zalety dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Dywersyfikacja jest formą strategii, która z pewnością pomaga w zarządzaniu kapitałem inwestycyjnym. Niestety nie jest w stanie zagwarantować sukcesu, ponieważ inwestor nie ma gwarancji, że zostanie uchroniony przed ryzykiem straty i osiągnie pewny zysk.

Z tego względu, przed podjęciem decyzji o dywersyfikacji należy podjąć wysiłek i zweryfikować swoje plany. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – o tym trzeba pamiętać!

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 7 =