Co to jest weksel i co określa prawo wekslowe?

Co to jest weksel i co określa prawo wekslowe

Weksle to specyficzne papiery wartościowe, którymi interesuje się wielu inwestorów. Czym się charakteryzują i co wyróżnia je na tle innych rozwiązań inwestycyjnych? Wyjaśniamy!

Czym są weksle?

Weksel to papier wartościowy o określonej przez prawo wekslowe formie. Jest to umowa zawierana pomiędzy wystawcą weksla, który zobowiązuje się do jego zapłaty, a remitentem, na rzecz którego ma zostać wypłacone zobowiązanie w ramach weksla.

Weksle to bardzo specyficzna forma papierów wartościowych. Ze względu na to, że jest to niejako umowa, muszą wystąpić konkretne przesłanki, żeby mogła ona zostać zawarta. W tym przypadku podstawę i przyczynę zobowiązania wekslowego stanowi podpis.

Bezwarunkowe zobowiązania wekslowe

Konieczność złożenia podpisu to nie jedyna cecha charakterystyczna weksli. Równie istotna jest tak zwana abstrakcyjność, odnosząca się do stosunku wekslowego na ważność zobowiązania z weksla. Formalnie jest to określane jako bezwarunkowe zobowiązanie.

Oznacza to, że sam dokument weksla nie jest związany z jakimikolwiek innymi czynnościami prawnymi, na przykład z umową. Zapłata sumy wekslowej nie może więc być uzależniona od jakichkolwiek innych okoliczności czy warunków prawnych

Prawo wekslowe – do czego się odnosi?

Nie można opisywać weksli bez odniesienia się do prawa wekslowego. To właśnie ono określa weksel jako papier wartościowy, będący zobowiązaniem do zapłaty określonej sumy pieniężnej w oznaczonym czasie. Dodatkowo ten wyjątkowy zbiór przepisów określa dwie formy weksli, a mianowicie weksel własny i trasowany.

O tym, czym charakteryzują się obie te formy przeczytasz w artykule: Czym jest weksel własny i trasowany? Natomiast więcej o różnych rodzajach inwestycji dowiesz się z kursów dostępnych na platformie Sztuki Inwestycji. Fortuna i Wykres, animowani bohaterowie, opowiedzą Ci między innymi o nieruchomościach, rynku Forex, akcjach i kryptowalutach. Zapraszamy!

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

http://thebodyps.com/bbs/board.php?bo_table=qna&wr_id=42218
I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt,
you’ve hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking intelligently about.
Now i’m very happy I stumbled across this during my hunt for something relating to this.
http://www.elanlearninglabs.cwww.86811p.cwww.accesssouthflorida.cpa-bell.cukb.gzyggs.cboth.setphp.cwww.4lplus.ccontain.xisurvey.cwww.kjsystem.kr/bbs/board.php?bo_table=qna&wr_id=328401 http://www.rukids.co.kr/bbs/board.php?bo_table=review&wr_id=154182

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 9 =