Czym jest weksel własny i trasowany?

Czym jest weksel własny i trasowany

Prawo wekslowe bardzo dokładnie określa czym jest weksel, a także jakie są jego formy. Wyróżnia się weksel własny i trasowany, a każdy z nich charakteryzuje się czymś wyjątkowym. Co to takiego? O tym więcej w tym artykule

Weksel, czyli papier wartościowy

Na początek kilka słów o tym, czym jest weksel. Jest to papier wartościowy o określonej przez prawo wekslowe formie – jest to specjalny typ umowy zawieranej pomiędzy wystawcą weksla, a remitentem.

Przeczytaj też: Co to jest weksel i co określa prawo wekslowe? [link]

Weksel własny – co to takiego?

Pierwsza forma weksla to weksel własny. Tego typu weksel charakteryzuje się tym, że wystawca przyrzeka bezwarunkową zapłatę określonej sumy pieniężnej we wskazanym czasie. Jest to zapłata dla określonej osoby, czyli remitenta. W przypadku weksla własnego głównym dłużnikiem jest sam wystawca.

Charakterystyka weksla trasowanego

Weksel trasowany to z kolei papier wartościowy, w przypadku którego wystawca weksla (trasant) zobowiązuje konkretną osobę (trasata) do zapłaty określonej sumy pieniężnej w oznaczonym czasie remitentowi, przy jednoczesnym stworzeniu bezwarunkowej odpowiedzialności osób na nim podpisanych

Weksel trasowany staje się pełnowartościowym papierem w obrocie z chwilą jego przyjęcia przez trasata, który przyjmuje na siebie zobowiązanie zawarte w treści weksla. Polega to na dokonaniu tak zwanego akceptu weksla poprzez złożenie na nim podpisu. W tym przypadku głównym dłużnikiem staje się trasat.

W wypadku weksla trasowanego – własnego wystawca weksla jest równocześnie trasatem.

Która forma weksla jest lepsza? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to inwestor powinien zdecydować, która forma spełnia jego oczekiwania. Właśnie dlatego tak ważne jest ciągłe poszerzanie swojej wiedzy na temat inwestycji.

Zapraszamy do obejrzenia animowanych kursów Sztuki Inwestycji, dotyczących między innymi inwestowania w złoto, akcje i nieruchomości. Fortuna i Wykres wprowadzą Cię do świata inwestycji i przybliżą najważniejsze pojęcia z tym związane. [link]

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 2 =