Co warto wiedzieć o obligacjach? Ciekawostki o obligacjach

Co warto wiedzieć o obligacjach Ciekawostki o obligacjach

Kiedy wyemitowano pierwsze obligacje? Co mają z nimi wspólnego prezenty i jakie hasło w Google jest najpopularniejsze? Obligacje kryją wiele ciekawych informacji, które zdecydowanie są warte poznania. Zachęcamy do przeczytania artykułu o ciekawostkach dotyczących obligacji!

Początki powstania obligacji

Obligacje wydają się być stosunkowo nowym tworem, jednak w rzeczywistości ich historia jest bardzo odległa i bogata. Żeby bowiem mówić o ich początku, należy cofnąć się do Mezopotamii! To właśnie tam, około 2 400 lat przed naszą erą, wyemitowano pierwsze obligacje. Początkowo były one wykorzystywane przez władców jako zapłata za zboże oraz w celu finansowania wojen a z biegiem czasu pojawiały się w wielu innych krajach.

Historia obligacji w USA

Pierwsze papiery dłużne, które miały strukturę zbliżoną do obecnych obligacji korporacyjnych i które były ich pierwowzorem, powstały w Stanach Zjednoczonych. Stało się to w latach 60. XIX w., kiedy to pojawiła się konieczność pozyskania gigantycznych środków na rozwój infrastruktury, przede wszystkim drogowej i kolejowej.

Obligacje do dziś są bardzo popularne w USA. Do tego stopnia, że można kupić je w formie prezentu lub otrzymać zwrot podatku w tej właśnie formie.

Rynek obligacji czy akcji? Gigant jest tylko jeden!

Jak się okazuje, obecnie rynek obligacji na świecie jest większy niż rynek akcji. Akcje są emitowane przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa, natomiast obligacje emitowane są również przez państwa. Taki stan rzeczy wpływa znacznie na zwiększenie rozmachu rynkowego obligacji.

Więcej na temat ciekawostek o obligacjach dowiesz się z artykułu: Ciekawostki o obligacjach, czyli jak to jest w Polsce? [link]

*Wszelkie opinie, informacje, opracowania czy zestawienia zamieszczone w serwisie sztukainwestycji.pl nie mogą być traktowane jako doradztwo czy porada do wykonania określonej decyzji inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =